Decyzja o zakupie mieszkania zapadła. Bardzo często okazuje się, że kwestia „czy kupić mieszkanie”, bywa tą najłatwiejszą. Bowiem kolejne pytania wymagają od potencjalnych nabywców sporo rozwagi i namysłu. Pierwszym wyborem jest rynek: pierwotny, czyli oferty deweloperskie oraz wtórny.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Zwróćmy uwagę na najistotniejsze z nich.
Oferty deweloperskie:
- Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż kupujemy mieszkanie zupełnie świeże, w którym nikt wcześniej nie mieszkał
- Z drugiej jednak strony należy pamiętać, iż mieszkanie w stanie deweloperskim to najczęściej tylko „gołe” ściany, okna i drzwi wejściowe – wszystkie pozostałe elementy wyposażenia wnętrza musimy wyszukać, zakupić, wynająć ekipę remontową, która je zamontuje i której też trzeba zapłacić, (ew. poświęcić własny czas i umiejętności na wykończenie)
- Jeżeli inwestycja jest w fazie budowy, to na własne M będziemy musieli nieco poczekać (istnieje również ryzyko wstrzymania budowy, czy przedłużających się odbiorów); kwotę należną wpłaca się transzami, akt własności otrzymuje się po wpłacie całości i dopiero wtedy, gdy budynek uzyska wszystkie odbiory techniczne i pozwolenia na użytkowanie
- Nowe mieszkania są lepszą lokatą kapitału – łatwiej uzyskać kredyt na jego zakup, jednak ze względu na koszty ubezpieczenia kredytu do czas wpisu hipoteki do księgi wieczystej, prowizje dla banku, są w efekcie droższe od tych „używanych”. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy cena podana przez dewelopera jest kwotą netto czy brutto (obowiązuje 22%VAT)
- Na plus działa to, iż nowe budynki stawiane są na podstawie zazwyczaj przyjaznych dla oka projektów, z nowoczesnych energooszczędnych materiałów, do mieszkania przynależy często garaż lub miejsce parkingowe (czasami dodatkowo płatne!), komórka lokatorska albo piwnica, inwestorzy dbają również o to, by w otoczeniu było sporo zieleni i plac zabaw dla najmłodszych
- Nowe budynki bardzo szybko są oddawane do użytku, a świeże fundamenty i mury potrzebują czasu, aby osiąść. Stąd w nowych eleganckich łazienkach i pokojach pojawiają się czasem po kilku miesiącach niezbyt estetyczne rysy na ścianach czy glazurze. Deweloperzy zazwyczaj udzielają gwarancji na tego typu uszkodzenia.
Rynek wtórny:
- Ogromna ilość bardzo różnorodnych ofert, na każdą kieszeń, dostępne od zaraz,
- Często w znakomitej lokalizacji (ścisłe centrum miasta, gdzie nie ma już miejsca na nowe inwestycje)
- Najczęściej mamy (choć w różnym standardzie) wykończoną kuchnię i łazienkę, co stanowi największy koszt remontu
- Ze względu na to, iż budynek stoi już przynajmniej kilka lat, możemy przeprowadzić wywiad środowiskowy z sąsiadami i zarządcą, którzy najwięcej wiedzą o danej nieruchomości
- Czasami zdarzają się prawdziwe okazje, dzięki którym można kupić niezwykle atrakcyjną nieruchomość w promocyjnej cenie (np. zadłużone mieszkania w zabytkowych kamienicach w centrum, oferty pilnej sprzedaży ze względu na wyjazd); za każdym razem należy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, żeby uniknąć kupna lokalu np. z zameldowanym lokatorem lub podpisać np. umowę przedwstępną z osobą, która nie jest właścicielem i nie ma prawa dysponować mieszkaniem
- Do ceny nieruchomości trzeba dodać jeszcze taksę notarialną, 2% podatku od czynności cywilno-prawnych (płaci kupujący) oraz koszty około kredytowe (prowizja, ubezpieczenie hipoteki do czasu wpisu do księgi wieczystej)
Przed podjęciem decyzji warto rozważyć przede wszystkim własny styl życia i osobowości. W którym mieszkaniu i w jakim otoczeniu będziemy się najlepiej czuć. Kupno mieszkania to często inwestycja życia. Warto zrobić wszystko, by była to jedna z najlepszych życiowych decyzji.