Decyzja o zakupie mieszkania zapadła. Bardzo często okazuje się, że kwestia „czy kupić mieszkanie”, bywa tą najłatwiejszą. Bowiem kolejne pytania wymagają od potencjalnych nabywców sporo rozwagi i namysłu. Pierwszym wyborem jest rynek: pierwotny, czyli oferty deweloperskie oraz wtórny.

 

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Zwróćmy uwagę na najistotniejsze z nich.

Oferty deweloperskie:

 • Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż kupujemy mieszkanie zupełnie świeże, w którym nikt wcześniej nie mieszkał
 • Z drugiej jednak strony należy pamiętać, iż mieszkanie w stanie deweloperskim to najczęściej tylko „gołe” ściany, okna i drzwi wejściowe – wszystkie pozostałe elementy wyposażenia wnętrza musimy wyszukać, zakupić, wynająć ekipę remontową, która je zamontuje i której też trzeba zapłacić, (ew. poświęcić własny czas i umiejętności na wykończenie)
 • Jeżeli inwestycja jest w fazie budowy, to na własne M będziemy musieli nieco poczekać (istnieje również ryzyko wstrzymania budowy, czy przedłużających się odbiorów); kwotę należną wpłaca się transzami, akt własności otrzymuje się po wpłacie całości i dopiero wtedy, gdy budynek uzyska wszystkie odbiory techniczne i pozwolenia na użytkowanie
 • Nowe mieszkania są lepszą lokatą kapitału – łatwiej uzyskać kredyt na jego zakup, jednak ze względu na koszty ubezpieczenia kredytu do czas wpisu hipoteki do księgi wieczystej, prowizje dla banku, są w efekcie droższe od tych „używanych”. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy cena podana przez dewelopera jest kwotą netto czy brutto (obowiązuje 22%VAT)
 • Na plus działa to, iż nowe budynki stawiane są na podstawie zazwyczaj przyjaznych dla oka projektów, z nowoczesnych energooszczędnych materiałów, do mieszkania przynależy często garaż lub miejsce parkingowe (czasami dodatkowo płatne!), komórka lokatorska albo piwnica, inwestorzy dbają również o to, by w otoczeniu było sporo zieleni i plac zabaw dla najmłodszych
 • Nowe budynki bardzo szybko są oddawane do użytku, a świeże fundamenty i mury potrzebują czasu, aby osiąść. Stąd w nowych eleganckich łazienkach i pokojach pojawiają się czasem po kilku miesiącach niezbyt estetyczne rysy na ścianach czy glazurze. Deweloperzy zazwyczaj udzielają gwarancji na tego typu uszkodzenia.

Rynek wtórny:

 • Ogromna ilość bardzo różnorodnych ofert, na każdą kieszeń, dostępne od zaraz,
 • Często w znakomitej lokalizacji (ścisłe centrum miasta, gdzie nie ma już miejsca na nowe inwestycje)
 • Najczęściej mamy (choć w różnym standardzie) wykończoną kuchnię i łazienkę, co stanowi największy koszt remontu
 • Ze względu na to, iż budynek stoi już przynajmniej kilka lat, możemy przeprowadzić wywiad środowiskowy z sąsiadami i zarządcą, którzy najwięcej wiedzą o danej nieruchomości
 • Czasami zdarzają się prawdziwe okazje, dzięki którym można kupić niezwykle atrakcyjną nieruchomość w promocyjnej cenie (np. zadłużone mieszkania w zabytkowych kamienicach w centrum, oferty pilnej sprzedaży ze względu na wyjazd); za każdym razem należy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, żeby uniknąć kupna lokalu np. z zameldowanym lokatorem lub podpisać np. umowę przedwstępną z osobą, która nie jest właścicielem i nie ma prawa dysponować mieszkaniem
 • Do ceny nieruchomości trzeba dodać jeszcze taksę notarialną, 2% podatku od czynności cywilno-prawnych (płaci kupujący) oraz koszty około kredytowe (prowizja, ubezpieczenie hipoteki do czasu wpisu do księgi wieczystej)

Przed podjęciem decyzji warto rozważyć przede wszystkim własny styl życia i osobowości. W którym mieszkaniu i w jakim otoczeniu będziemy się najlepiej czuć. Kupno mieszkania to często inwestycja życia. Warto zrobić wszystko, by była to jedna z najlepszych życiowych decyzji.